Nowe zasady w segregacji odpadów komunalnych PRZECZYTAJ A NIE POPEŁNISZ BŁĘDU!

 

Od 1 stycznia 2020 w całym kraju obowiązuje podział odpadów na pięć frakcji. Mieszkańcy niektórych miast znają już ten sposób selektywnej zbiórki śmieci. Mimo to większa część mieszkańców wciąż ma wątpliwości, a za błędy trzeba będzie zapłacić – nawet dosłownie. Do tej pory wyglądało to tak, że mieszkańcy mieli do wyboru – segregować i płacić mniej albo nie segregować i płacić trochę więcej. Teraz wyboru nie ma, ponieważ Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące recyclingu. Kto się wyłamie – płaci od dwukrotnie do czterokrotnie więcej niż wynosi stawka podstawowa.

Zatem jak wyrzucać śmieci, żeby nie popełniać błędów? Poniżej przedstawiamy poradnik oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.

 

 

Pytania i odpowiedzi dotyczące trudnych odpadów

 

1.Gdzie wyrzucić paragon?

 

Paragony to druk termiczny, w dodatku mogą zawierać toksyczne substancje, BPA, zatem nie są poddawane recyklingowi. Paragony wyrzucamy do pojemnika na pozostałe odpady zmieszane.

 

2.Czy pudełka styropianowe po jedzeniu można wyrzucać do plastików?

 

Wszelkie styropianowe tacki, opakowania po jedzeniu na wynos, tacki po mięsie, warzywach itd. wrzucamy do zmieszanych, absolutnie nie do plastiku.

 

3.Puste opakowanie po lakierze do włosów, gdzie wyrzucić?

 

Puste opakowania po lakierze do włosów wyrzucamy do pojemnika żółtego na plastik i metal.

 

4.Butelka plastikowa po oleju?

 

Zdecydowanie wyrzucamy ją do pojemnika na odpady zmieszane. Z takiej butelki nie da się całkowicie usunąć pozostałości po oleju. Wyrzucając ją do plastiku możemy spowodować że reszta cennych odpadów (surowców) zostanie zabrudzona.

 

5.Czy przed wyrzuceniem należy myć zużyte opakowania?

 

Nie ma potrzeby mycia zużytych opakowań przed wyrzuceniem do kosza. Należy jednak dokładnie usunąć resztki jedzenia. Im bardziej czyste opakowanie tym lepszy surowiec do ponownego przetworzenia w procesie recyklingu.

 

6.Do którego pojemnika należy wyrzucić opakowanie (karton) po mleku, śmietanie?

 

Kartoniki po mleku czyli tetrapaki (tak samo po sokach, często serkach i innych produktach) to opakowania wielomateriałowe. Zatem je wrzucamy do żółtego pojemnika. Wcześniej je należy zgnieść. Tetrapak składa się z warstwy aluminium, tektury i folii, ma też plastikową zakrętkę. Nie wrzucamy do papieru!

 

7.Potłuczone szklanki, talerze, lusterko czy mogę do pojemnika na szkło?

 

Tego typu odpady nie nadają się do recyklingu, dlatego wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.